Plast Met Grubu Otomotiv Sektöründeki Daralmaya Rağmen Büyümesine Devam Ediyor

     Otomotiv, Beyaz Eşya ve Elektrik - Elektronik sektörlerine İstanbul ve Bursa' daki İki fabrikasında üretim yapan Plast Met Şirketler Grubu, yeni projeleri ve yatırımlarıyla 2012 ve 2013 yıllarını büyüyerek geçirdi.

     1987 Yılında İstanbul Hasköy' de kurulan Plast Met, günümüzde biri İstanbul (Plast Met Kalıp Sanayi) ikiside Bursa Hasanağa Organize Sanayi Bölgesinde (Plast Met Plastik Metal Sanayi ve Plast Met Kablo & Elektrik Sistemleri) olmak üzere 400 çalışanı ile başta otomotiv sektörü olmak üzere, beyaz eşya ve elektrik & elektronik sektörlerine hizmet vermektedir. Plast Met Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Erol ŞENOL, grup şirketlerinin 2012 - 2013 yılları faaliyetleri ve gelecek hedefleri ile otomotiv sektörüne dönük sorularımızı yanıtladı.

CİRO VE İSTİHDAM ARTTI

     Otomotiv sektöründe 2011 yılında yaşanan büyümenin 2012 yılında üretim, ihracat gibi fasıllarda yüzde 10 dolayında küçülme yeşandığını hatırlatan Erol ŞENOL, "Buna rağmen Plast Met Şirketler Grubu olarak yeni müşterilerimizi bünyemize katarak, ciro ve istihdam anlamında önemli artışlar yaşadık." dedi. Sn. Şenol faaliyetleri ile ilgili olarak şöyle konuştu; "Bursa Hasanağa Organize Sanayi Bölgesinde 26.000 metrekare açık

alan üzerine kurulu 17.000 metre kare kapalı alana sahip tesislerimiz içerisinde yer alan Plast Met Plastik Metal ve Plast Met Kablo ve Elektrik Sislemleri firmalarımız çeşitli tonaj ve ebatlarda plastik enjeksiyon makineleri, eksantrik presleri ve işe özel montaj ekipmanlarına sahiptir. Çeşitli montaj hatları ile otomotiv yan sanayine parça imalatı yapmaktadır."

KALIP ÜRETİMİ İSTANBUL' DA

     "5.000 metre kare kapalı alanı ile İstanbul Anadolu Yakası OSB' de yer alan kalıp üretim fabrikamızda, yıllık ortalama 200 -250 adet kalıp üretim kapasitesine sahip olarak, yurtiçi ve yurtdışı tüm müşterilerimize hizmet etmek teyiz. En büyük tonajı 20 - 25 ton olan, araçların kapı paneli gibi büyük kalıpların üretilebildiği firmamızda özel polisaj teknikleri kullanarak otomotiv için çok önemli lens kalıpları da üretmektedir. Firmamızı sektördeki diğer firmalardan ayıran en büyük özelliğimiz, kalıp çalıştığı ve müşteri parça talep ettiği sürece kendi ürettiğimiz kalıpların arkasında olup, her türlü bakım ve yenilemelerini yapmak ve 15 - 20 yıl sonra bile müşteri memnuniyetini sağlayacak hizmeti sunmaktır."

YENİ YATIRIM PLANLIYOR

     2013 yılında İstanbul' da yeni bir üretim merkezinin açılışı için çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Plast Met Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Erol ŞENOL şunları söyledi;

     "Gurubumuz günümüz kalite sistemlerinin vazgeçilmezinden olan ISO / TS 16949 kalite yön. sist. ve ISO 14001 çevre yön. sist. sahiptir ve tüm faaliyetlerini bu sistemlerin tarif ettiği gerekliliklere uygun olarak sürdürmektedir. Sürekli güncellediğimiz teknolojimiz ve konusunda tecrübeli uzman kadromuz ile müşteri odaklı hizmet prensibi sunmaktayız. Faaliyetini sürdürdüğümüz sektörlerde aldığımız projeleri zamanında ve eksiksiz olarak tamamlayarak ve değişikliklere karşı gösterdiğimiz hızlı aksiyonlarla her geçen gün sektörde yerimizi sağlamlaştırıyoruz."

2013' DE BÜYÜMEMİZ SÜRÜYOR

     Global pazarda etkin olduklarını söyleyen Sn. ŞENOL; "2012 yılı içindeTürkiye' nin en büyük araç üreticilerden Ford ve Oyak Renault firmalarının yeni projelerinde yer alarak çok çalıştık, istenilen hedef tariflere uyum içerisinde çalışarak hem alt yapımızı güçlendirdik hem de yeni müşterilerimizden kazandığımız güven sayesinde 2013 yılı içinde çıkacak yeni araçlardan işler alarak büyümemize devam ettik" şeklinde konuştu.

MAKİNE PARKURU YENİLENDİ

     2012 yılı içerisinde grup şirketlerine önemli yatırımlar yaptıklarını belirten Sn. ŞENOL şunları söyledi; "Teknolojik olarak kendimizi yeniledik, Makine parkurlarımızı büyüterek kapasitelerimizi arttırdık. Buna bağlı olarak insan kaynaklarımıza yaptığımız yatırımlar ile önemli bir istihdam sağladık. Avrupada yaşanan ekonomik belirsizlikler sonucu 2013 yılını bir toparlanma, yatırımların oturması olarak görüyor ve uzun vadede istikrarlı çalışma ve müşteri memnuniyetine bağlı büyümemizin devam edeceğini ümit ediyoruz. Yeni yatırımlarımız ile sektörde parmakla gösterilen başarılı firmalar arasına girmeyi başardık. 2013 yılı ile bu durumu daha da öteye taşıyabilecek fırsatları değerlendirip, rakipleri ile arasındaki farkı sürekli açmaya çalışan, müşterilerine hızlı, kaliteli ve ekonomik çözümler üreten bir firma olarak, global pazarın aranan oyuncuları arasında üst sıralarda yer almak beklentisi ile çalışmalarımıza kesintisiz devam etmekteyiz."

OTOMOTİVİN GELECEĞİ PARLAK

     Türkiye' de otomotiv sektörünün önünün çok açık olduğuna, doğru işler yapmak için zamanında ve doğru adımlar atılmasına değinen Sn. ŞENOL; "Bu adımların artık atılmaya başlandığına inanıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl Türkiye Otomotiv Sektörü için iyi geçecek bir dönem gibi gözüküyor. Ancak global pazarda çin gerçeğini göz ardı etmemek lazım. Hızla geliştirdikleri teknolojileri gerçekleştirdikleri şirket satın almaları ile edindikleri bilgi birikimlerini işlerine yansıtmaları sonucunda hepimizi gelecekte zor şartlar bekliyor. Çin ile rekabet etmek istiyorsak onlarla rekabet edebilecek ortamları yaratmalıyız. Şimdiden 10 yıl sonrası için hükümetimizin desteği ile birlikte Türkiye Otomotiv Sanayisini canlandırmanın, elektrikli araca sahip çıkarak yeni teknolojilerin uygulamanın önderliğini yapmalı Ar-Ge yatırımlarını hızlandırmalıyız. en önemli eksikliğin ise kalifiye eleman olduğunu düşünüyoruz. Bunun için önümüzdeki 2 yılı eğitime daha çok zaman ayırarak ve profesyonel destekler alarak insan kaynaklarımızı güçlendirmeye çalışacağız. Başarılı olmak isteyen her firmanın insan kaynaklarına yatırım yapıp, kişi başına düşen yıllık eğitim saatlerini arttırması gerektiğine inanıyoruz." dedi.

Bilgi Toplumu Hizmetleri

     Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

     https://e-sirket.mkk.com.tr/esir/Dashboard.jsp/sirketbilgileri/15263